Ogólnopolska kampania
na rzecz bezpieczeństwa
implantów piersi

Zadaj pytanie Facebook

Pytania i odpowiedzi ekspertów kampanii

Na implanty piersi najlepiej zdecydować się przed czy po ciąży?

Korekcja piersi z użyciem implantów narusza naturalną strukturę piersi poprzez rozciągnięcie tkanki gruczołowej i skóry. Zmiany w piersi wynikające z ciąży i karmienia są w dużym stopniu uwarunkowane genetycznie dlatego nie do końca można przewidzieć jak będą wyglądały piersi u pacjentki po ciąży. Planując kształt i wielkość implantów opieramy się nad aktualnym stanie piersi, a nie spodziewanym po ciąży. Przyjmując założenie, że korekcja piersi przy pomocy implantów ma służyć pacjentce przez wiele lat rozsądnym wydaje się wykonywanie tej operacji po co najmniej pierwszej ciąży. Bowiem to pierwsza ciąża dokonuje największych zmian w obrębie piersi. Praktyka pokazuje, że większość pacjentek decyduje się na taki zabieg po urodzeniu jednego, dwóch dzieci. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły wynikające zarówno z wyraźnego niedorozwoju piersi w procesie dojrzewania, a także indywidulanych oczekiwań pacjentek.


Czy po zabiegu powiększania biustu z użyciem implantów z będę mogła karmić piersią?

Wszczepienie implantów piersiowych nie stanowi przeciwskazania do karmienia piersią. Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne i chęć uniknięcia poważnych powikłań kobiety z implantami piersi powinny szczególnie dbać o higienę piersi w czasie karmienia, a także nie dopuszczać do zalegania pokarmu w piersiach.


Jak dobrać odpowiedni rozmiar implantów?

Dobór implantów piersiowych stanowi kluczowy etap tego typu korekcji. To od niego zależy poziom satysfakcji pacjentki z przeprowadzonej operacji. Każde piersi różnią się od siebie, a oczekiwania kobiet bywają najczęściej odmienne. Dlatego dobór implantów powinien być bardzo zindywidualizowany i oparty zarówno na obiektywnych parametrach anatomicznych jak i na jasno zdefiniowanych preferencjach pacjentki. By prawidłowo przeprowadzić ten etap należy wyznaczyć osobne spotkanie lekarza z pacjentką. Winno się ono odbyć co najmniej 2-4 tygodnie przed planowaną operacją. Podczas tego spotkania należy dokładnie przeanalizować anatomię klatki piersiowej i piersi pacjentki. Trzeba pomóc jej dokładnie określić jej oczekiwania. W oparciu o obiektywne parametry można zaproponować odpowiednie implanty i pozwolić by to pacjentka dokonała wyboru.


Rekonwalescencja – czego mogę się spodziewać?

Prawidłowo przeprowadzona operacja pozwala pacjentce na szybki powrót do pełnej sprawności. Najczęściej pierwsze dni po korekcji wiążą się z bólami i obrzękiem piersi. Wskazane jest wówczas stosowanie leków bólowych i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Większość lekarzy zaleca stałe noszenie odpowiedniego stanika, który stabilizuje piersi i zmniejsza dolegliwości bólowe. Należy unikać forsownych ćwiczeń na siłowni oraz ciężkiej pracy fizycznej. Natomiast wykonywanie codziennych obowiązków jest wręcz zalecane bowiem pomaga to w szybkim powrocie do normalnego życia. Z reguły pierwsza kontrola lekarska następuje po tygodniu i wówczas większość pacjentek prezentuje już doskonałą formę psychiczną i psychiczna. Na pełną miękkość piersi trzeba natomiast poczekać najczęściej trzy miesiące.


Czy po augmentacji piersi stają się mniej wrażliwe na dotyk?

Zabieg wszczepienia implantów piersiowych jest połączony z preparowaniem tkanek. Tym samym może dojść do skaleczenia drobnych nerwów. Ponadto rozciągnięcie piersi skutkuje także rozciągnięciem nerwów zmierzających do brodawki i otoczki sutkowej. Przewodnictwo bodźców czuciowych może więc ulec zaburzeniu, co powoduje osłabieniem czucia tych okolic. Bywa też odwrotnie i brodawki stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Najczęściej jednak tego typu dolegliwości ustępują w ciągu pierwszych miesięcy po operacji.


Jakie badania muszę zrobić przed zabiegiem?

Operacja powiększenia piersi jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym (w pełnej narkozie) dlatego należy wykonać wszystkie badania laboratoryjne krwi, moczu, rtg klatki piersiowej, EKG i USG piersi. Ze względu na charakter zabiegu korzystne jest także badanie flory bakteryjnej znajdującej się w przedsionku nosa pacjentki. Pozwoli to na zastosowanie bardziej skutecznej profilaktyki przeciwzapalnej. Wyniki należy dostarczyć chirurgowi na dwa do czterech tygodni przed operacją. To pozwoli na ich ocenę z odpowiednim wyprzedzeniem i umożliwi zlecenie ewentualnych dodatkowych badań w uzasadnionych przypadkach.


Co się stanie, jeśli zachoruję przed operacją?

Jeśli zachoruję się przed operacją, to jej termin należy odłożyć do czasu pełnego zdrowia. Nie można operować pacjentki gdy ona lub którykolwiek członek jej rodziny ma infekcję bakteryjną lub wirusową.


W jakim czasie od zabiegu mogę zacząć pracować/ćwiczyć?

Pracę umysłową można podjąć w ciągu dwóch, trzech dni po operacji. Natomiast datę rozpoczęcia pracy fizycznej i ćwiczeń sportowych należy uzależnić od szybkości powrotu do pełnej sprawności. Najczęściej pacjentki podejmują pracę po 7-10 dniach, a pełen zakres ćwiczeń fizycznych jest możliwy po miesiącu.


Jak moje piersi będą wyglądały zaraz po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu piersi będą obrzęknięte i bardziej twarde. Natomiast ich kształt będzie zbliżony do tego co zostało zamierzone – będą to piersi ładne choć nieznacznie większe od efektu spodziewanego po trzech miesiącach.


Jaki rodzaj implantów wybrać?

Rodzaj implantów zależy do dwóch czynników: wyglądu piersi przed zabiegiem i indywidualnych oczekiwań pacjentki. Zastosowanie implantów anatomicznych pozwala na uzyskanie piersi zbliżonych swym kształtem do piersi naturalnych z delikatnie wypukłym górnym biegunem. Podobny efekt można uzyskać stosując implanty okrągłe o umiarkowanym rozmiarze. Natomiast wszczepienie dużych implantów okrągłych skutkuje bardziej wypukłym górnym biegunem piersi. Bywa, że pacjentki wybierają opcję dużych okrągłych implantów by zaznaczyć wypukłość górnego bieguna piersi. Inne preferują biegun o nieznacznej wypukłości. Jest to więc decyzja indywidualna i jeśli pacjentka podejmuje ją świadomie to należ jej wybór uszanować.


Jakiej wielkości implant dobrać?

Wielkość implantów piersiowych zależy od indywidualnych cech anatomicznych pacjentki i od jej preferencji. Bywa, że nadmiernie rozciągnięta pierś i pokrywająca ją skóra stawia przed pacjentką konieczność wyboru: czy zastosować implant większy, czy zdecydować się na zabieg zmniejszenia i podniesienia piersi z użyciem implantu mniejszego.


Jaki rodzaj znieczulenia stosowany jest przy zabiegu powiększania piersi?

W zabiegach powiększania piersi stosuje się najczęściej znieczulenie ogólne (pełną narkozę). W obecnych czasach jest to procedura niezmiernie bezpieczna. Ważne by się od niej odpowiednio przygotować i powierzyć swoje zdrowie wykwalifikowanemu zespołowi anestezjologicznemu.


Umieszczanie implantu – jaką metodę wybrać?

Istnieje szereg technik umieszczania implantu. Do lamusa należy odesłać klasyczny podział: pod mięsień lub pod gruczoł. Obecnie stosowane techniki takie jak Dual Plane lub Multi Plane pozwalają na uzyskania znacznie lepszych, a co najważniejsze powtarzalnych dobrych efektów nawet w „trudnych” wyjściowo piersiach. Stosowanie tych technik wymaga od lekarza dobrego doświadczenia w operacjach estetycznych piersi. Coraz częściej stosowane są także techniki hybrydowe, łączące klasyczny zabieg powiększenia piersi z redukcją tkanki gruczołowej lub przeszczepem własnego tłuszczu.


Czy na czas rekonwalescencji będę potrzebowała pomocy?

Kobieta po zabiegu powiększenia piersi wymaga najczęściej umiarkowanej pomocy. Ten okres nie trwa długo i ogranicza się do trzech, czterech dni. Ponadto bliska jej osoba powinna uwolnić ją od uciążliwych obowiązków rodzinnych i opieki nad małymi dziećmi.


Czy będę mogła spać na brzuchu?

Po zabiegu należy spać na plecach lub na boku. Do spania na brzuchu wraca się najczęściej po miesiącu.


Czy mój partner wyczuje poprzez dotyk że mam implanty piersi?

Konsystencja piersi jest sprawą indywidualną i zależy on jej składu. Przewaga tkanki tłuszczowej nad gruczołową nadaje piersiom bardziej miękki charakter. Budowa implantów piersiowych jest tak pomyślana by w dotyku przypominały one naturalną pierś. W przypadku piersi bardziej obfitych w tkankę tłuszczową wyczuwalność implantów jest minimalna, natomiast wzrasta ona w piersiach szczupłych. W takim przypadku partner może wyczuć powierzchnię implantu jednak jest to najczęściej zjawisko bardzo subtelne. Jedynie rozwój grubej torebki włóknistej dookoła implantu powoduje, że staje się on wyraźnie wyczuwalny.


Jakie implanty najlepiej nadają się dla kobiet aktywnie uprawiających sport - np. fitness czy bieganie?

Kobiety aktywnie uprawiające sport powinny wybierać nieduże implanty okrągłe lub anatomiczne. W przypadku tych drugich rozsądną decyzją jest sięgnięcie po implanty pokryte powłoką antyrotacyjną zbudowaną z poliuretanu.

Dołącz do nas na Facebooku

Zadaj pytanie

Patronat medialny